طراحی دهیاری و دفتر شورای روستای سهیلی / جزیره قشم


طراحی دهیاری و دفتر شورای روستای سهیلی / جزیره قشم

نویسنده: محمدرضا حائری مازندرانی
روستای سهیلی

ــــــــــــــــــــ
کارفرما : دهیاری روستای سهیلی / جزیره قشم
طراحی : گروه طراحی "کارگاه معماری معاصر ایران" با همکاری دهیار، اعضای شورای روستا و اهالی روستای سهیلی
تاریخ : 91-1389
ــــــــــــــــــــ

با توجه به اقدامات صورت گرفته در جزیره قشم توسط "کارگاه معماری معاصر ایران" و شرکت "نقش الگوی سرزمین" در رابطه با فرهنگ‌سازی در زمینه  صرفه‌جویی در انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ساختمان‌های واقع در کرانه خلیج فارس با تکیه بر دانش بومی منطقه، اولین قدم‌ها برای طراحی و ساخت بنایی با این ویژگی‌ها در سال 1390 و با گفتگو با دهیار روستای سهیلی، جناب آقای قاصدی، برداشته شد.
طراحی این پروژه با گفتگو و همکاری با دهیار روستا، اعضای شورای اسلامی روستا و نیز استادکاران محلی و با صرف زمانی در حدود 1 سال صورت پذیرفت. سرانجام بعد از تصویب طرح و تأیید آن، و از ابتدای سال 92 و با در نظر گرفتن بودجه‌ی لازم برای ساخت بنای دهیاری، فعالیت اجرایی پروژه در محل روستای سهیلی آغاز گردید.

 
نیت اول، نوعی الگوسازی بواسطه ساخت این بنا بود. چرا که ساختمانی سودرسان و مبتنی بر اقلیم، اگر آسایشی را برای کاربران به ارمغان بیاورد، بی‌شک می‌تواند به راهنمای خوبی (الگو) برای ساخت‌وساز تبدیل شود.
 

 
 
اولین گام برای طراحی ساختمان دهیاری روستای سهیلی، توجه به سازه‌ای مقاوم بود که نیاز به حذف عناصر معماری بومی نداشته‌باشد، چرا که تجربیات تلخ ساکنین از زلزله‌های گذشته، رفته رفته عناصری مانند بادگیر را از سازه و بنا حذف می‌نمود. بنابراین هدف این بود که از محاسن بادگیر و دیوارهای سنگ چین بهره‌گرفته‌شود و سازه‌ی ساختمان هماهنگ با این عناصر طراحی گردد.