فراخوان مشارکت داوطلبانه‌ی معماران و شهرسازان ایران برای جلوگیری از تخریب‌های ساخت‌وساز (تجربه مازندران)


فراخوان مشارکت داوطلبانه‌ی معماران و شهرسازان ایران برای جلوگیری از تخریب‌های ساخت‌وساز (تجربه مازندران)

نویسنده: مما
مشارکت برای جلوگیری از تخریب های ساخت و ساز

در حد فاصل سال‌های 90 تا 92، پروژه‌ی "معماری، شهرسازی و ساخت‌وساز معاصر استان مازندران- آسیب‌ها و راهبردها" توسط گروه پژوهش کارگاه معماری معاصر ایران (مما) و به کارفرمایی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران صورت پذیرفت. (شرح کامل پروژه ساخت‌وساز معاصر استان مازندران).
در پایان این پروژه و با گذشت یکسال از اتمام آن، همچنان ارتباطات با شهرها و روستاها و سازمان نظام مهندسی مازندران ادامه یافت و طی این مدت، دستاوردهای پروژه به توسط این سازمان در رسانه‌ها، سازمان‌ها، ادارات و حوزه‌های اداری و سیاسی پخش گردید. تا در اردیبهشت ماه 1393، در مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی مازندران در بابلسر به توسط مدیریت سازمان، موقعیتی فراهم شد تا دستاوردهای پژوهش در حضور جناب مهندس ترکان –ریاست محترم سازمان نظام مهندسی کل کشور- ارائه گردد.
در نتیجه و با هدایت ایشان، موضوع در صحن مجمع شورای عالی معماری و شهرسازی و در حضور جناب آقای دکتر آخوندی -وزیر محترم راه و شهرسازی- ارائه شد. در ادامه، شورای عالی اقدام به تصویب مصوبه‌ای نمود که طی آن دستور انجام یک پژوهش گسترده‌‌تر در رابطه با آرام‌سازی شدت ساخت‌وساز در سه استان حاشیه دریای خزر صادر گردید. هدف از این پژوهش، ایجاد هماهنگی مدیریت ارشد سه استان گیلان، مازندران و گلستان به ویژه استانداران در زمینه‌ی "مقابله با ساخت‌وساز غیرقانونی و تغییرات کاربری در اراضی کشاورزی، جنگلی، سواحل، حریم رودخانه‌ها و منابع طبیعی" می‌باشد.
همچنین به موازات نشست مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی مازندران در بابلسر، توافقی سه جانبه در تاریخ 17 اردبیهشت ماه 1393 فی‌مابین جناب آقای مهندس ترکان-ریاست محترم سازمان نظام مهندسی کل کشور-، جناب دکتر فلاح –استاندار محترم استان مازندران- و جناب مهندس نائیج‌پور-ریاست محترم سازمان نظام مهندسی استان مازندران- صورت پذیرفت.
طی این توافقنامه مقرر شد که نقش نظارتی و هدایتگری سازمان نظام مهندسی در زمینه‌ی ساخت‌وساز پررنگ‌تر گردیده و این نظارت و هدایت، محدوده‌ی شهرها، روستاها و حدفاصل شهرها و روستاها را نیز در برگیرد.
پس از امضای این توافقنامه، به سرپرستی سازمان نظام مهندسی استان مازندران، تیم کارشناسی بررسی و تحلیل اوضاع بهمراه آموزش مسئولین متولیان ساخت‌وساز در استان مازندران تشکیل گردید و برنامه‌ریزی گسترده‌ای در مقیاس استان مازندران برای آموزش دهیاران، شهرداران و مشارکت نهادهای مدنی امر ساخت‌وساز صورت پذیرفت. از آن تاریخ تا به امروز، جلسات متعددی برگزار گردید.

مجموعه کارگاه‌های آموزشی برگزار شده تا کنون به شرح زیر است:

  • نشست‌های اتاق فکر "سازمان نظام مهندسی استان" برای تحقق مفاد توافق‌نامه سه جانبه که از 27 خردادماه 93 به صورت هر دو هفته یک بار برگزار می‌شود.

 

  • کارگاه‌های آموزش دهیاران و مسئولین فنی استان مازندران که از تاریخ 19 مردادماه 93 شروع شد و تا کنون برای شهرستان‌های شرق و غرب استان برگزار شده است.

 
 

  • جلسه هم اندیشی با سازمان‌های مردم نهاد (NGO ها) در توسعه ساخت و ساز استان مازندران در تاریخ 3 شهریورماه 93

 

  • و چند کارگاه راهبردی توسعه شهر ساری که از شهریورماه 1393 تا کنون در حال برگزاری است.

 
البته این فرآیند همچنان نیازمند همراهی و همکاری مسئولینی مانند فرمانداران، بخشداران برای امتداد مسیر است.

تصویر توافقنامه سه جانبه میان سازمان نظام مهندسی استان مازندران، استانداری استان و سازمان نظام مهندسی کل کشور